Quantcast
Channel: beba Archives - Moj pedijatar
Viewing all 414 articles
Browse latest View live

Piloti vratili avion jer je putnica zaboravila bebu

$
0
0

Foto: Pixabay

Avion kompanije iz Saudijske Arabije bio je prisiljen da se okrene i vrati nazad na aerodrom ubrzo po poletanju za Kuala Lumpur jer je jedna putnica shvatila da je ostavila bebu u čekaonici.

Lokalni mediji objavili su i audio snimak na kojem se jasno čuje glas pilota koji traži od kontrole letenja dozvolu za povratak na aerodrom u Džedi.

“Neka Bog bude s nama. Možemo li da se vratitimo ili šta dalje da radimo? Putnica je zaboravila svoju bebu u čekaonici”, čuje se glas pilota na snimku koji je objavljen na Jutjubu i koji je ubrzo imao preko 50.000 pregleda.

Kada je kontrolor leta upitao pilota za potvrdu izgovorenih reči, on mu je odgovorio da je putnica ostavila svoju bebu u terminalu i da odbija da nastaviti putovanje.

Operater im je na kraju dao dozvolu da se vrate na međunarodni aerodrom „Kralj Abdul Aziz“.

Putnici koji je trebalo da lete iz Džede u Kuala Lumpur uskoro su se javili na društvenim mrežama sa svojim viđenjem ovog neobičnog događaja. Kako prenosi San, jedni su pohvalili reakciju pilota, dok su drugi ušli u žustru raspravu s neodgovornom majkom.

Klix


Kako se razvija fina motorika kod bebe

$
0
0

Foto: Pixabay

Ako novorođenoj bebi dodirnemo prstom dlan, ona će da nas jako stisne. To je refleks hvatanja šakom, sa kojim se sve bebe rađaju. On se postepeno gubi do kraja trećeg meseca, i do tada ga ne treba stimulisati, osim u cilju dijagnostike.

Vežbam hvatanje

Sa dva meseca, beba pogledom fiksira predmet. U nastojanju da ga dohvati pokretima tela, počinje da otvara stisnutu pesnicu. Kada udara igračke, to radi pokretom iz ramena. U trećem mesecu, beba sa otvorenim šakama počinje najpre da dodiruje jednom rukom drugu, da ih privlači sebi i stavlja u usta. Kada uzme pruženi predmet na dodir – najčešće zvečku, više je usredsređena na ruku nego na sam predmet koji drži. Od refleksnog hvatanja u prvim mesecima, preko instinktivnog, beba postepeno dolazi do namernog hvatanja i držanja igračke. Krajem petog meseca, prvi put može da predmet koji drži u jednoj ruci – preko središnje linije tela prebaci u drugu ruku. To je jako važan momenat u razvoju, koji pokazuje da obe polovine velikog mozga funkcionišu zajedno.

Grlim, bacam, podižem

U osmom mesecu, beba može da drži po jednu kocku u svakoj ruci. Neće ih ispustiti kao što je to radila do tada. Važna stimulacija
Da bi se razvoj fine motorike odvijao nesmetano, neophodno je da dete bude stimulisano – pre svega odgovarajućim igračkama (zvečka u jasnim, kontrastnim bojama, zvonce, igračke koje vise u vazduhu – na dohvat ruku, kocke koje mogu da se slože jedna u drugu, perlice-nizalice, lopte različitih veličina, slagalice, slikovnice, geometrijski oblici, plastelin). Važno je učestvovati u igri, pokazati detetu kako se nešto radi i ohrabriti ga da pokuša ponovo, bez obzira na prethodne neuspehe.U ovom uzrastu dolazi do najznačajnijeg momenta u razvoju fine motorike: koordinacije ruke-oči. To se dešava kada beba počne da pruža ruke na gore i hvata igračke. Krajem devetog meseca, beba može voljno da otvori šaku, i ne samo da ispusti predmet, već i da ga baci. Ta veština je jako uveseljava, pa će svaku igračku koju uhvati da baci, i pritom pažljivo posmatra kako pada. Kroz ova iskustva, beba uči da neke stvari padaju brže a druge sporije. Takođe, po prvi put spoznaje prostornu dubinu i zapaža zvuk igračke koja pada.

Do ovog uzrasta, bebe ili udaraju igračke ili ih stavljaju u usta. Sada po prvi put koriste igračku na pravi način: medu grle, čekićem udaraju, okreću brojčanik telefona, pritiskaju dugmiće… Sa postignutim stepenom koordinacije, mogu kašiku sa hranom da prinesu ustima.

Čekajući bebu…

$
0
0

Naprotiv, iskreniji su i plemenitiji, i nas “velike” podsećaju na neke stvari koje smo možda u žurbi da odrastemo , zaboravili. Jer sam to i ja,veliko dete. Iščekivala sam Novu godinu čak i u danima kad sam uveliko “znala” tu najveću misteriju detinjstva, koju neću sad da otkrivam, jer možda idalje u nju verujem, a možda samo neću da kvarim. 🎄Znala sam uvek da će poklon ispod jelke čekati, samo je bilo pitanje koliko će ih biti. 🎁 Bilo kako bilo, da mi je neko prošle godine rekao da ću ove zaljubljeno gledati u svoj stomak ( a ne samo u Aleksandra 😍🤷‍♀️😆) ne bih mu verovala! Ipak, tako je.

Ove godine zaljubljeno gledam u svoj stomak, pričam sa jednim malim bićem koje unutra raste i pevušim mu sve pesmice koje sam tri godine unazad pevušila nekoj tuđoj – a mojoj- deci, u jaslicama. Radujem mu se, osluškujem i osećam male pokrete koji se javljaju iznutra..nekad jače, nekad slabije ..OD NEDAVNO su sve jaci i sve ucestaliji, kad pojačam muziku, kad spustim ruku na stomak, kad pevušim, kad pricam, kad se smejem.. Ne znam sta me ceka, znam samo po onome sto sam slusala od zena koje su vec jednom prosle kroz to, ali cekam sa tolikim uzbudenjem da to ne umem ni da opisem. E sad, nije ni cekanje nekad bas jednostavno.. Pogotovo kad postanete svesni u jednom momentu da zivot tog malog bica unutar vas, zavisi bas od vas.. Pa vas, kao mene, bude strah.

Nedavno mi se desilo da nisam osećala bebu ceo dan, naravno, odmah sam otrcala kod lekara.. Na srecu, sve je bilo uredu, doktor je rekao da je normalno da se primire pred kraj.. Ali svakako, ne bih mogla da ne odem i ne prekontrolisem se. Doza straha je postojala uvek, od pocetka trudnoce. I uvek ono preispitivanje samog sebe. Hocu li moci? Hocu li se snaci? Da li cu umeti ja to dovoljno dobro? Da li ce porodjaj prpoci kako treba?

Ono sto zasigurno znam je to da ne smete dozvoliti da vas plaše, i nemojte slušati ružna iskustva koja vam pričaju, a pričaće vam. Uvek će se naći neko ko ne veruje epiduralu, ko ima strah od carskog reza, od nebudjenja iz anestezije, itd. Ne mislite o tome. Razmisljajte pozitivno. Iščekujte sa radošću ,sto više možete. To je vaša beba. Plod vase ljubavi. I bice sve dobro jer  ste vi jedna jaka i hrabra zena.. Samo mislite na to , da su sve zene kroz to prosle. Ja se time vodim, i sve su se bebe rodile i ”izasle” .. Neka malo ranije, neka dan,dva,pet, kasnije,,ali su izasle, i sve su uveselile i ulepsale zivote svojim roditeljima, bakama,dekama,tetkama, sestrama..Ne znam kako provodite vase cekanje,ili kako ste ga provodili, i koliko puta ste bili u situaciji iscekivanja svoje bebe.. Ono sto mi svih ovih devet meseci daje snagu je pomisao da cu uskoro svoju bebu imati u rukama, da c u moci da je zagrlim,poljubim i pomazim, i da cemo sa njenim dolaskom, poceti da stvaramo neke nove uspomene.
Nasa beba odlučila se za “April u Beogradu”, što će reći, za neki dan bi trebalo da stigne,  ali svakako je u pitanju jedno veliko jedvačekanje. Treme i straha jos uvek nema,okej,možda malo, ali vise od tog bola za koji kažu da postoji ali da se isto tako odmah zaboravi kad vam se oči susretnu sa očima tog malog bića..ali se trudim da mi to ne remeti dane i noći. Uživam ,i čekam. Biće sve dobro. Mora. Svako čekanje se isplati. A ovo je, do sad, najlepse.  ❤😋

Prava igračka za vašu bebu

$
0
0

Foto> Pixabay

Igračke su dragocene za pravilan razvoj svakog deteta i zato ih treba brižljivo birati. Dobra igračka odgovara uzrastu deteta, napravljena je od kvalitetnog, netoksičnog materijala, nema delove koji otpadaju i, što je najvažnije, podstiče razvoj vašeg mališana.

DO TRI MESECA

Iako novorođenčetu nisu potrebne igračke, iznad kreveca postavite vrtešku s visećim figuricama, koje će moći da prati pogledom. Beba pozitivno reaguje na zvuke, pa birajte vrteške koje ispuštaju mirne tonove i uspavanke. Ne postavljajte ih sa strane ili iza glave deteta, već na sredinu kreveca.

DO ŠEST MESECI

Beba treba da bude okružena mekanim igračkicama od platna ili frotira, blagih i vedrih boja, koje će moći da uhvati šakom. Nabavite joj zvečku koju će moći da premešta iz ruke u ruku. U ovom uzrastu bebe već počinju da trpaju sve u usta, pa im ponudite glockalice od mekane gume ili kaučuka.

DO DEVET MESECI

Lopta je savršena za dete ovog uzrasta jer će je rado bacati i pratiti pogledom. Radoznalim mališanima dopadaju se i autići, patkice i vozići koji imaju kanap, jer mogu da ih povlače ka sebi i prate njihovo kretanje. Sada je pravi trenutak i da im ponudite krupne kocke jarkih boja jer su već dovoljno vešti da ih ređaju jednu na drugu.

DO 12. MESECI

Intelektualne i motoričke sposobnosti u ovom uzrastu razvijaju se predmetima određenih oblika (krug, kvadrat, romb) koje dete treba da ubaci u otvor istog oblika. U istu svrhu mogu da se koriste i kantice u koje mogu da se ubacuju loptice i kocke, a deci su zanimljivi i autići i druge igračke sa točkovima. Ponudite mu i papir i drvene bojice, jer tada već može da šara.

DO 18 MESECI

Dete počinje da prepoznaje likove na slikama, pa će uživati u listanju jednostavnih slikovnica, s jednostavnim pojedinačnim slikama životinja, voća, ljudi… Za razvoj fine motorike, savršeni su papiri u boji koje dete može da gužva i savija, dok je gumena lopta idealna za usavršavanje koraka.

DO TREĆE GODINE

Sada su već dovoljno veliki da sami traže određene igračke: dečaci se opredeljuju za autiće, dinosauruse i divlje životinje, dok devojčice biraju lutkice i pitomije životinje. Podstaknite detetovu kreativnost i ponudite mu plastelin, vodene boje i tupe makaze. Ako ga ne drži mesto, kupite mu jednostavnu slagalicu od 12 delova, jer će tako moći da vežba strpljenje.

DO PETE GODINE

U ovom uzrastu detetu su potrebne sitnije kocke koje su izuzetno korisne za razvoj kreativnosti i fine motorike. Ako vaš mališan voli da imitira odrasle, uživaće igrajući se sa mini-kuhinjom, koferčićima s alatom, doktorskim priborom, plastičnom peglom…

ZA PREDŠKOLCE

I dečaci i devojčice predškolskog uzrasta uglavnom traže igračke omiljenih likova iz crtanih filmova. Pre nego što mu ispunite želju, upoznajte se sa sadržajem i porukom crtaća i objasnite detetu zašto vam se ne dopadaju antiheroji i nakinđurene lutke. Usmeravajte ga na društvene igre, kupite mu loptu za fudbal, lastiš, vijaču, obruč, rolere ili bicikl.

Blic zena

Šest zanimljivosti o bebama rođenim u aprilu

$
0
0

Foto: Pixabay

Zima se konačno završila i priroda ponovno cveta. Mame kojima je termin porođaja u aprilu mogu da se smatraju pravim srećnicama jer su sinhronizovane sa prirodom.

Nauka kaže da mesec u kom ste rođeni može puno toga da otkrije o vama pa tako postoje i neke stvari koje su specifične za decu rođenu u aprilu.

1. Verovatno će biti noćne ptice

Istraživanje objavljeno u časopisu Sleep otkrilo je da ljudi rođeni tokom prolećnih i letnjih meseci idu u krevet kasnije u odnosu na one rođene u jesen ili zimu.

2. Verovatno će biti pozitivnije osobe

Studenti sa jednog mađarskog univerziteta su 2014. godine, sproveli istraživanje i otkrili da su bebe rođene u martu, aprilu i maju optimističnije i pozitivnije. Naravno, kažu da to zavisi i od mesta u kom živite, ali, smatraju, da može da se primeni na zemlje koje imaju suva, sunčana i topla leta, a hladne zime.

3. Imaće karakteristike vođe

Prema istraživanju Unverziteta British Columbia, bebe rođene u martu i aprilu, kasnije u životu brže će da napreduju kad je posao u pitanju u odnosu na one rođene tokom letnjih meseci. Nakon što su analizirali datume rođenja 375 direktora iz 500 kompanija između 1992. i 2009. godine, naučnici su došli do zaključka da ih je najviše rođene upravo tokom spomenuta dva meseca.

4. Imaju manji rizik od astme

Istraživanjem iz 2015. godine otkriveno je da osobe koje slave rođendan na proleće imaju manji rizik od astme. Smatra se da je razlog izloženost tipičnim alergenima u prva dva meseca života što može da osnaži njihov imuni sistem.

5. Imaju manji rizik od poremećaja hiperaktivnosti

Isto istraživanje navodi da se poremećaj hiperaktivnosti (ADHD) češće dijagnostikuje kod beba rođenih kasnije u godini.

6. Ranije će biti izložene sunčevim zracima

Ovo nije toliko dobra vest, ali treba je biti svestan. Portal mother.ly piše da su istraživanja pokazala da prolećne bebe u odraslom dobu imaju veći rizik od razvoja melanoma. Možda je razlog to što su u najranijim mesecima života izložena suncu. Zato se obavezno naoružajte kremama za zaštitu od sunca i koristite ih pri svakom izlaganju deteta sunčevim zracima.

Izvor: Index.hr

Meso i džigerica u bebinoj ishrani + recept

$
0
0

Foto: Pixabay

Meso se u početku daje kao mesni bujon ( tečnost u kojoj se kuvalo meso i povrće), a zatim se daje i samo meso, izgnječeno ili u obliku pirea, a kasnije i sitno seckano i to zajedno sa povrćem, ali i u kombinaciji sa voćem. Mesu nije neophodno dodavati so, ulje, začine, margarin ili puter, a pre same pripreeme mesu treba odstraniti kožicu, masnoću, žilice i kosti. Svakako treba izbegavati kobasice, suva mesa, slaninu, slame, paštete, pljeskavice i slično. Posna mesa su najpogodnija za ishranu odojčeta, ona se daju 3-4 puta nedeljno naizmenično sa žumancetom.

Džigerica koja se daje bebama mora biti isključivo od domaćeg pileta koje se hranilo travom tako da, ako se takvo pile ne može nabaviti, džigericu ne treba ni davati detetu.

PILAV SA KARFIOLOM:

Sastojci:

·         četvrtina pilećeg belog mesa

·         2 šargarepe

·         1 peršun

·         šaka cvetova karfiola

·         dve kašike pirinča

Priprema:

1.    U malo vode kuvati pileće meso isečeno na kocke.

2.     Kada je polu kuvano dodati šargarepu i peršun isečene na kocke, a pri kraju kuvanja i šaku cvetova karfiola. Tokom kuvanja dodavati vodu po potrebi u manjim količinama.

3.    Oko 10 min pred kraj dodati kašiku ili dve pirinča i kuvati do mekog.

4.     Prohlađeno izblendirati, iseckati ili izgnječiti prema potrebi i uzrastu bebe. Moguće je meso iseckati, a povrće izblendirati ili obrnuto ali uvek koristiti tečnost od kuvanja ukoliko ju je ostalo.

Autor: Dr.med Marija Mandić

Knjigu KUVARSKI DNEVNIK BEBE MARTE

priručnik o uvođenju nemlečne dohrane i uobročavanju odojčeta, za sebe ili kao poklon dragim osobama možete naručiti kod autora za 450 rsd

tel: 063-593-068, 024-524-844,   e-mail: KuvarskiDnevnikBebeMarte@gmail.com

Razvoj stopala od rođenja do treće godine

$
0
0

Foto: Pixabay

Po rođenju, stopalo je delimično okrenuto prema spolja, zbog položaja nogu novorođenčeta. Tokom prvih dvanaest meseci, odnosno dok dete ne počne da stoji i hoda – sa tabanske strane stopala se ne vidi unutrašnji svod. Tek po uspravljanju, odnosno tek pošto dete prohoda, dolazi do formiranja svoda stopala

Faze razvoja svoda stopala

U prvoj godini

U prvim danima hodanja, zbog održavanja ravnoteže, dete hoda sa raširenim nogama, uz blago izražen oslonac na unutrašnjoj strani stopala. Sa učvršćivanjem hoda, stopalo se postavlja u pravilniji položaj. Sa tabanske strane gledano, zbog postojanja masnog jastučeta – stopalo je ravno. Sa stajanjem i hodom dolazi do postepenog formiranja unutrašnjeg svoda, koji se prvo vidi samo kada dete sedi ili leži. Ali, kada stane na noge, svod se još uvek ne vidi.

Od druge godine

Od druge godine pa nadalje, naznake unutrašnjeg svoda mogu da se vide i pri stajanju, a peta je u neutralnom položaju – odnosno, direktno se nastavlja na kosti potkolenice, gledano sa zadnje strane.

Od treće godine

Sa tri godine, unutrašnji svod je razvijen i vidljiv – kako pri sedenju deteta, tako i pri stajanju, ali se spoljašnji svod i dalje ne vidi. Pete su i dalje u neutralnom položaju. Prsti su pravi i međusobno paralelno postavljeni. Pri stajanju, težina je podjednako raspoređena po celoj površini dodira stopala i poda. Stopalo tako izgleda sve do desete godine. Zapravo, tako izgledaju stopala koja svi – i roditelji, i lekari, smatraju normalnim. Ali, uvek postoje i moguća odstupanja.

Idealna obuća

Svi, nažalost, uglavnom hodamo po tvrdim podlogama kao što su asfalt, beton, parket, pločice i slično. Zbog takve vrste podloge, idealno je kada cipela ima mekani sloj između tabanice i đona – on amortizuje udarce i pritiske koji se javljaju pri hodu i stajanju.
Pored svih navedenih uslova, cipele za dete sa visokim risom bi trebalo da omoguće i lako ulaženje stopala. To znači da deo cipele koji se šnira, odnosno zakopčava bude što duži, čime se dobija široko otvaranje cipele prilikom obuvanja.

Za vreme faze razvoja stopala, do treće godine izuzetno je važno nositi odgovarajuću obuću:

1.    dovoljno duboku, koja skočni zglob drži u pravilnom položaju

2.    đon lako savitljiv

3.    prednji deo cipele širok, da bi svi prsti imali svoje mesto i mogli lepo da se rašire

4.    uložak od mekšeg materijala, koji ima ulogu potpore unutrašnjeg svoda

5.    predeo oko pete mora dobro da prianja uz nju, kao i da bude ojačan, kako bi je držao na mestu pri stajanju i hodu

6.    cipela treba da bude napravljena od prirodnih materijala

Mr sci. med. dr Jelena Rakić Milanović, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije

Yumama

Kao što postoje znaci da je dete spremno za nošu, tako postoje i oni da nije rado da to učini

$
0
0

Foto: Pixabay

Za odvikavanje od pelena potrebno da dete dostigne određenu zrelost koja je neophodna u procesu razvojanja kontrole mokraćne bešike i creva. Naravno, deca se razlikuju po svemu, pa i po ovom pitanju. Statistika kaže da deca uglavnom postaju zrela i sposobna da kontrolišu fiziološke potrebe između 18. i 24. meseca.Upravo je to vreme kada bi roditelji trebalo da krenu sa odvikavanjem od pelena. Možda ste već čuli od svojih majki i baka kako su svoju decu već sa godinu dana odvikle od pelena. Neki smatraju da su današnje jednokratne pelene krive što ih deca sve duže nose, jer dete i kada ih ima na sebi ne oseća da je mokro.Bez obzira na to, psiholozi i pedijatri smatraju da ne treba na silu stavljati dete na nošu, jer se može stvoriti kontraefekat i odbojnost. Najbitnije od svega jeste da dete samo shvati da su gaćice udobnije od pelena i da je upotreba noše brža i jednostavnija od prepovijanja. Ukoliko vi kao roditelj uporno insistirate da skine pelenu, dete će doći do zaključka da mu gaćice kvare idealan život koji trenutno ima u pelenama.

Postoje razni znaci koji roditeljima ukazuju da je dete spremno za odvikavanje od pelena, a neki od njih su:
– Dete ostaje suvo duže od dva sata
– Posle velike nužde traži da ga presvučete i operete
– Otvoreno kaže da mu pelena smeta
– Sam traži nošu ili seda na nju

Ukoliko primetite bilo koji od ovih znakova vreme je da krenete sa odvikavanjem. Ipak, savetujemo vam da se naoružate i sa strpljenjem. Pojedinim mališanima treba svega nekoliko dana, a nekima čak i po nekoliko meseci da se odviknu od pelena. Ima dece koja napune dve ili čak dve i po godine, a još nisu zrela da skidanje pelene, pa to učine tek sa tri ili četiri godine.
Znaci da dete nije spremno za odvikavanje od pelene.

Kao što postoje znaci da je dete spremno za nošu, tako postoje i oni da nije rado da se odvoji od pelena. Ukoliko primetite bilo od kojih znakova ostavite dete da obavlja nuždu i pelene, jer još uvek nije zrelo za odvikavanje.

– Uvek stoji iznad noše i piški na pod
– Opire se, vrišti, plače svaki put kada pokušate da mu skinete pelenu
– Skine pelenu, a onda se ukaki ili upiški na pod ili tepih
– Hoda po stanu sa punim pelenama kake, a onda sedne na pod bez znakova da mu je taj osećaj neprijatan
– Sakriva se u orman, ćošak, ispod stola ili u drugu sobu, a onda samo čujete zvukove stenjanja dok kaki
– Ako mu ponudite nošu, a dete uporno negoduje i viče, da neće
– Revoltirano je svaki put kada na bilo koji način spomenete nošu ili odlazak u kupatilo

Da li postoje pravila za odvikavanje od pelena?

Za odvikavanje od pelena ne postoje pravila, ali postoje pojedini saveti koji će vam ovu stavku bebinog odrastanja olakšati.
– Kupite nošu i držite je na vidnom mestu kako bi se dete naviklo na njeno prisustvo
– Probajte da stvorite određene navike odlaska na nošu, recimo stavite dete na nošu posle buđenja, posle ili pre obroka, pre kupanja, pre šetnje ili posle šetnje
– Ne kupujte deci muzičke noše, jer će misliti da je to igračka , a ne mesto za obavljanje male i velike nužde
– Ne dozvolite detetu da predugo sedi na noši, jer to može da izazove suprotan efekat
– Pitajte svog mališana da li mu se piški ili kaki, jer deca se često zaigraju i zaborave šta treba da obave
– Obavezno pohvalite dete posle obavljene nužde na noši
– Idealno vreme za odvikavanje su proleće i leto, jer tada možete dete skinuti u gaćice
-Ne kažnjavajte svoje dete nikada ako ne želi da kaki na noši i to još uvek radi u pelene

Izvor: happychildren.rs


Bebin prvi pasoš: Kako da ne čekate sa bebom u redu?

$
0
0

Foto: Pixabay

Dete treba da ima svoj pasoš, a zahtev za njega podnosite vi kao roditelj, jer se radi o maloletnom licu.

Prema važećem zakonu, i bebe moraju imati sopstveni pasoš.

Prema Zakonu o putnim ispravama, ne možete upisati dete u svoj biometrijski pasoš. To znači da dete treba da ima svoj pasoš, a zahtev za njega podnosite vi kao roditelj, jer se radi o maloletnom licu.

 

Da li oba roditelja moraju da budu prisutna? 

Ukoliko su roditelji u braku – da. Jedan roditelj može podneti zahtev za putnu ispravu uz pisanu saglasnost drugog, koja mora biti overena u sudu.

Šta je neophodno od dokumentacije?

Dokumenta koja podnosilac zahteva za izdavanje pasoša maloletnom licu treba da ponese su:

  • Važeću ličnu kartu ili, ukoliko se zahtev podnosi u nadležnom diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije, drugu ispravu iz koje se može utvrditi identitet podnosioca zahteva.
  • Uverenje o državljanstvu (samo kod prvog biometrijskog pasoša)  Republike Srbije za dete ne starije od šest meseci, ukoliko se zahtev podnosi u zemlji, odnosno ne starije od godinu dana, ukoliko se zahtev podnosi u nadležnom diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije, koje se prilaže samo kod prvog izdavanja biometrijskog pasoša.
  •  Pasoš čiji je rok važenja istekao ili koji ne može služiti svojoj nameni.
  • Izvod iz matične knjige rođenih za dete (samo kad se prvi put vadi pasoš)
  • Popunjen zahtev za izdavanje pasoša
  • Dokaz o uplaćenoj naknadi za obrazac pasoša

Postoji li način da izbegnem dugo čekanje u redu sa malim detetom? 

Ukoliko zahtev za putnu ispravu podnosite na teritoriji Novog Sada ili Beograda, postoji mogućnost zakazivanja termina na sajtu e-Uprave, na OVOM LINKU.

Zakazivanje termina siguran je način da izbegnete višesatno čekanje u zatvorenoj prostoriji sa malim detetom.

Ukoliko zahtev za putnu ispravu podnosite u drugim gradovima Srbije, primer dobre prakse su službenici i drugi građani koji prepoznaju potencijalnu nevolju višesatnog čekanja sa bebom i gotovo uvek su radi da sugrađanima izađu u susret i ustupe svoje mesto.

Koja je procedura ako roditelji nisu venčani?

Dokumentacija je ista kao i da ste u braku. Međutim, osim saglasnosti koju oboje pišete u SUP-u, potrebno je da i u opštini overite saglasnost o izdavanju pasoša za dete.

Koja je procedura za razvedene roditelje?

Ukoliko su roditelji maloletnog lica razvedeni, zahtev za izdavanje pasoša podnosi roditelj kome je presudom o razvodu braka dete povereno na samostalno vršenje roditeljskog prava, uz prilaganje pravnosnažne presude o razvodu braka.

Ako je presudom o razvodu braka odlučeno da roditelji zajednički vrše roditeljsko pravo, u slučaju da je jedan od roditelja, koji zajednički vrše roditeljsko pravo, sprečen da lično prisustvuje podnošenju zahteva za izdavanje pasoša detetu, zahtev podnosi jedan od roditelja, uz pisanu i overenu saglasnost drugog roditelja.

Koliko novca treba uplatiti za dobijanje pasoša?

Na ime takse na podnesak potrebno je da uplatite 600 dinara, a za obrazac pasoša 3000 dinara. Brojevi žiro računa na koje treba uplatiti ovaj novac, nalaze se na vidnom mestu u SUP-u.

Naknada za obrazac pasoša NBS

Uplatilac: ime, prezime, adresa i mesto

svrha: obrazac pasoša

primalac: NBS – Zavod za izradu novčanica i kovanog novca

Iznos: 3000,00

Žiro račun: 980-333-07

Poziv na broj: 090501 (poziv na broj za sve opštine u Srbiji)

Primer uplatnicе za uplatu naknade za obrazac pasoša

 Naknada za obrazac pasoša Budžet Republike Srbije

Uplatilac: ime, prezime, adresa i mesto

Svrha: obrazac pasoša

Primalac: Budžet Republike Srbije

Iznos: 600,00

Žiro račun: 840-30413845-91

Model: 97

Poziv na broj: šifra opštine prebivališta, koju možete videti na OVOM LINKU.

Koliko se čeka na dobijanje pasoša od trenutka predaje zahteva?

Nadležni organ je dužan da reši zahtev u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva, ali u proseku pasoš bude gotov za desetak dana.

U izuzetno hitnim slučajevima (potreba za hitnim lečenjem u inostranstvu, obaveštenje o smrti ili teškoj bolesti člana uže porodice, neodložan službeni put) ili iz drugih opravdanih razloga, ako su uz zahtev priloženi dokazi koji potvrđuju razloge hitnosti, nadležni organ je dužan da putnu ispravu izda najkasnije u roku od 48 sati od trenutka podnošenja zahteva.

Koliko važi pasoš za dete?

• Pasoš za decu mlađu od 3 godine života se izdaje sa rokom važenja od 3 godine.

• Deci uzrasta od 3 do 14 godina, pasoš se izdaje sa rokom važenja od 5 godina.

• Deci starijoj od 14 godine, pasoš se izdaje sa rokom važenja od 10 godina

Izvor: Mup.gov.rs / Bebac

Maljavost kod beba

$
0
0
beba px

Foto> Pixabay

Pedijatar dr Dejan Jonev iz Doma zdravlja Čukarica kaže za  da je nakon rođenja uobičajeno da novorođenče ima manji ili veći broj dlačica.

– Fine, mekane, paperjaste dlake kod novorođenčeta nisu nikakva retkost. One su svetlog pigmenta, pa su često nevidljive. Ukoliko mogu da se vide, pigmentacija je jača, ali takođe će spontano nestati – kaže dr Jonev.

Nalaze se po leđima, ramenima, ušima i čelu bebe. Nestaju u prvim nedeljama, u pojedinim slučajevima i mesecima života.

– One su vrlo retko znak problema i ukoliko nisu guste i jake, nema potrebe za zabrinutošću. Ipak, ukoliko traju duže od šest meseci ili godinu dana, potrebno je obaviti endokrinološki pregled – kaže dr Jonev.

Ove dlačice nastaju za vreme fetalnog razvoja i predstavljaju normalan deo trudnoće. Najčeće opadaju već između 33. i 36. nedelje starosti fetusa. Njihova prirodna uloga je da štite kožu od oštećenja plodove vode i da imaju funkciju zaštite ploda u materici.

Novosti

Kupovina prvih cipelica

$
0
0
cipelice px

Foto> Pixabay

Kupovina prvih cipela za većinu roditelja je jedan od najuzbudljivijih trenutaka nakon samog rođenje deteta. Neki ne mogu da sačekaju da beba poraste i da samostalno počne da hoda, već i po nekoliko meseci ranije kreću u kupovinu što predstavlja nepotreban materijalni izdatak jer će te cipele ubrzo postati male. Ako je napolju hladno dovoljne su i nehodajuće.

Roditelji za dete uvek žele sve najbolje zato prvoj kupovini cipela najozbiljnije pristupaju. Ali tada nastaje dilema, kako odrediti veličinu, koje su dobre, sa ulošcima ili ne, od poznatog proizvođača čije su cipele i oni nosili kad su bili mali, da li su najskuplje i najbolje? Nema “najboljih cipela” niti “najboljih marki”, takve ne postoje.

Prvi i najvažniji savet je NE KUPUJTE CIPELE DOK DETE NE POČNE SAMOSTALNO DA HODA. To se uglavnom dešava oko prvog rođendana, ali i u narednih šest meseci u zavisnosti od toga kako dete sazreva što je individualni proces.

Prve cipele utiču na formiranje dečijeg stopala

Na trenutak kada će dete napraviti sedam samostalnih koraka bez pridržavanja ne možemo da utičemo spolja, ali kako će kasnije hodati u mnogome zavisi između ostalog od obuće koju će nositi. Prve cipele utiču na formiranje oblika stopala i njegovu funkciju u hodu.

Dečije stopalo je izuzetno osetljivo, kosti i zglobovi su još uvek mekani, a mišići i tetive nedovoljno jaki da izdrže opterećenje težinom tela. Zato cipela mora da preuzme ulogu stabilizatora i spreči deformaciju stopala i u isto vreme obezbedi dovoljnu stabilnost da bi dete hodalo.

Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine

Obuća treba da bude od prirodnog materijala, spolja i unutra da se stopalo ne bi preterano znojilo, šivena a ne lepljena (lepak može da izazove alergiju, a i lakše se deformiše). Ako je đon od kože preko njega na prednjem delu cipele i na peti treba da bude zalepljena guma da se dete ne bi klizalo pri hodu po parketu.

Cipela ne sme da bude previše tvrda kako ne bi ograničavala normano savijanje stopala pri hodu ali ni mekana jer neće davati neophodnu stabilnost detetu. Obratite pažnju na deo koji drži skočni zglob, on treba da bude čvrst, dok prednji deo prema prstima mora da bude mekan i dovoljno širok da prsti ne bi bili zbijeni što može da dovede do njihovog deformisanja.

Veličina cipela

Veličina cipele mora da odgovara veličini stopala, ne sme da bude prevelika (zabluda je da treba da se stavi prst pored detetove noge pozadi). Ako u prodavnici nemaju merač kojim se određuje veličina, možete i sami da napravite šablon od kartona kod kuće i da tako budete sigurni da ste uzeli pravi broj. Postavite stopala na karton i olovkom ocrtajte oblik, tako ćete pored dužine imati i širinu stopala što će Vam olakšati kupovinu. U prevelikoj cipeli noga se šeta i dete se nepravilno oslanja što može da dovede do lošeg hoda i do deformiteta stopala, što je kasnije mnogo teže ispraviti. Sa napravljenim šablonom možete da kupite cipele i bez deteta, naročito ako morate da obiđete pola grada da biste našli ono što želite.

Obuća ne sme da bude mala, bez obzira što se roditeljima čini da dete nije dovoljno dugo nosilo cipele da bi kupovali nove, tesna cipela može da napravi veću štetu od prevelike. Pored toga što deca odbijaju da nose takve cipele postoji rizik od pojave deformiteta, žuljeva, nokti se deformišu i urastaju u meko tkivo, cirkulacija je poremećena pa mogu da se jave i otoci na stopalima.

cipelice

Čičak traka ili pertle

Cipele na pertlanje ili sa čičak trakom još jedna je dilema pri kupovini. Iako su sa čičkom jednostavnije za obuvanje i izuvanje, cipele na pertlanje su mnogo bolje za dete koje je tek prohodalo jer stoje čvrsto na nogama. Ne mogu lako da se skinu pa je manja mogućnost da ih izgubi dok je u kolicima.

Anatomski uložak

Cipele mogu da imaju i anatomski uložak, ali to nije neophodno i ne znači da dete neće imati ravna stopala ako je nosilo ovakvu obuću, jer na pojavu ravnih stopala i spuštenih svodova utiču i mnogi drugi faktori. Ali iz prakse znamo da je pojava ovog i drugih deformiteta (X noge, deformiteti kičme) mnogo manja kod dece koja su do treće godine, a mnoga i do polaska u školu nosila obuću sa anatomskim uloškom.

Planirajte i svoje finansije

U prvim godinama života detetova stopala brzo rastu i verovatno će biti potrebno nekoliko pari cipela godišnje, ali ako se ima u vidu od kakvog je značaja pravilan rast i razvoj stopala ne samo za dečiji uzrast već za čitav život, dobro isplaniran momenat za kupovinu i kvalitetna obuća mogu da ublaže finansijske izdatke.

Ako ne možete iz određenih razloga detetu da obezbedite dobru cipelu jer je skupa, kupite onu koju možete sebi da priuštite, nemojte koristiti cipele koje je drugo dete nosilo bez obzira koliko su kvalitetne bile.

Snezana MilanovićAutor: Snežana Milanović

diplomirani fizioterapeut, senzorno-integracijski pedagog, MarteMeo Therapist/Colleague Trainer, licencirani instruktor IAIM masaže beba i MISP masaže dece.

Osnivač „Centra za korektivnu gimnastiku“ 1997 i suosnivač Kabineta za senzornu integraciju i ranu intervenciju „Senzorijum“ 2017 u Beogradu. Stručni saradnik časopisa Pedijatar i Zdravo dete, brojnih portala namenjenih roditeljstvu i zdravom odrastanju beba i dece.

Kontakt: milanovic.fizio@gmail.com

Babica otkrila “tajne znake”kojima bebe poručuju da su gladne

$
0
0

Foto: Pixabay

Medicinska sestra iz Melburna, Kejt Vejd, koja radi kao edukator za babice, otkrila je “tajne znake”, odnosno govor tela kojim bebe poručuju da su gladne, odnosno site, a kada bi da se igraju.

Ističući da je svaka beba različita, ona tvrdi da većina beba koristi ove znake.

“Studije su pokazale da kada je novorođenče gladno, ono će svoje šake stisnuti u pesnicu. Kako hranjenje napreduje, njihove ručice će se polako opuštati i otvarati. To znači da im je dovoljno hrane i da su site”, tvrdi ona.

Iako većina roditelja smatra da je bebin plač jedini način kojim ona komunicira svoje potrebe, ona podstiče roditelje da od prvih dana posmatraju ponašanje svoje bebe. Tako će neke bebe pokazati da su gladne naglim buđenjem ili tako što će mahati rukama i nogama.

“Otvaranje usta i okretanje glave sa jedne na drugu stranu, kao da traže dojku, takođe je indikator da je beba gladna”.

I dok je stisak ruke u pesnicu jedan od pokazatelja da je beba gladna, Kejt predlaže da roditelji obrate pažnju na zvuk koji beba proizvodi dok “vuče” mleko – kada prestane, to znači da je sita.

Nakon što završi hranjenje, beba će možda biti raspoložena za igra, a to će pokazati tako što će imati opuštenije pokrete i pružaće rukice ka roditeljima. Znak da želi da se igra pokazaće i održavanjem kontakta očima sa roditeljima i glatkim, neispresecanim pokretima.

Jezik tela kojim poručuje da joj se spava verovatno je svima poznat – zevanje je pokazatelj da je beba umorna i pospana. Takođe, gubitak interesa za igru ili druge aktivnosti takođe može biti znak da je “na redu” dremka.

“Mrštenje i izvijanje leđa unazad su još neki od mogućih znakova da se vašoj bebi spava”, zaključuje ona.

Mondo

Da li je leto idealno vreme za odbacivanje pelena?

$
0
0

Da ne biste u ovu situaciju doveli i sebe i dete, iskoristite ovo leto. Olakšavajuća okolnost je to što je svlačenje i oblačenje mnogo lakše (manje je slojeva odeće), a zbog toplih dana ne morate da brinete da će vam se dete prehladiti.

Priprema deteta

U proceni spremnosti deteta postoji nekoliko važnih trenutaka na koje treba obratiti pažnju:

– da li dete ima redovnu i meku stolicu, po mogućnosti uvek u isto vreme,

– može li dete samostalno da spusti i podigne pantalone,

– da li je dete zainteresovano za odlazak u toalet, da li želi da nosi gaćice i sl.,

– da li je svesno je li mu pelena suva ili mokra,

– da li se dete javlja kad obavlja malu ili veliku nuždu – rečima ili mimikom,

– koristi li u svakodnevnom govoru reči koje opisuju obavljanje nužde (piškiti, kakiti i sl.),

– može li da prati jednostavna uputstva,

– da li mu se sviđa ili ne da bude u mokroj peleni,

– ima li duže periode kad je suvo (barem dva sata).

Priprema roditelja

– Imajte dovoljno strpljenja, uspeh se ne događa preko noći; ako ste trenutno pod stresom, razmislite o odlaganju akcije,

– pripremite mnogo gaćica, mnogo rezervne garderobe (prvih dana moguće je doživeti i do deset nezgoda),

– nosite nošu kad idete van kuće, pripremite peškire za auto ili odlazak u goste,

– jednom, kad krenete u akciju, dobro je ne odustajati (da ne biste zbunili dete),

– budite pozitivni i nagradite (verbalno) svaki uspeh deteta, a svaki neuspeh prihvatite kao deo učenja i budite nežni i pozitivni prema detetu,

– nemojte da od učenja odlaska u toalet pravite preveliku pompu, to je samo jedna mala stepenica u osamostaljivanju deteta,

– prihvatite vlastitu želju da se dete samostalno brine o obavljanju nužde, što znači da mu prepuštate deo brige koju ste vi do sada vodili o njemu,

– u objašnjavanju svojih očekivanja koristite jednostavne reči i uputstva
– imajte realna očekivanja i dajte sebi vremena, ne očekujte da dete odmah shvati šta se od njega traži,

– ne očekujte da dete automatski skine i dnevnu i noćnu pelenu,

– noćnu pelenu skinite kad primetite da je pelena suva nekoliko noći zaredom,

– osigurajte podršku svih članova porodice, a izuzetno je važno da se uskladite s vrtićem ili dadiljom koja pazi dete dok ste vi na poslu.

Akcija – ovog leta skidamo pelene

-Nabavite nošu (neka je dete samo izabere) ili nastavak za WC šolju.

-Skinite detetu pelene i navucite mu gaćice i garderobu koja se lako svlači i oblači (i pere).

-Ostavite nošu tamo gde dete uvek može da je vidi.

-Odvedite dete (više puta) sa sobom u WC i objasnite mu čemu služi i kako se vi njime služite. Recite mu da će i ono sad ići u WC ili na nošu.

-Kad primetite da bi dete moglo da obavi nuždu, ponudite mu da sedne na nošu, ako prihvati i uspešno obavi svoj prvi zadatak, nagradite ga.

-Ako je dete ipak piškilo u gaćice, nemojte ga grditi, samo mirno recite da je sad potrebno da se presvuče i da drugi put treba da koristi WC šolju ili nošu, kao što to rade – mama, tata, stariji brat ili sestra.

-Tokom čitavog perioda učenja koristite priče u kojima mali junaci prolaze kroz iste dogodovštine.

-Budite strpljivi i uporni, za nedelju do deset dana (ako je dete spremno) uspeće da kontroliše svoju nuždu.

Ne požurujte ih

Ukoliko dete nije spremno za to, ne vredi pokušavati i prerano ga odvikavati od pelena, jer će se tada ceo proces učenja razvući i za delotvorno i trajno skidanje pelena biće vam potrebno onoliko vremena koliko je vremena detetu potrebno da dostigne zrelost (spremnost).

Nemojte svoje dete upoređivati s drugom decom, svako dete ima svoj ritam razvoja i, kao što neka deca ovaj zadatak uspešno obave malo nakon svog prvog rođendana, sasvim je u redu da neki mališani od tri ili četiri godine nisu njime potpuno ovladali.

Izvor: Bebac

Beba i voda

$
0
0
voda

Foto: Flickr

Iako se u praksi sreću različiti stavovi pedijatara, zvaničan stav najeminentnijih pedijatrijskih udruženja zasnovan na brojnim dobro potkrepljenim studijama, je jasan – voda nije neophodna bebi u prvih 6 meseci, ili dok ne počne da unosi nemlečnu hranu ( neki roditelji ranije počnu sa uvođenjem nemlečne hrane ).

Preporuka se odnosi na sve zdrave bebe, bilo da se hrane majčinim mlekom ili adaptiranom formulom, jer je procenat vode u njima sličan i iznosi oko 88%.

„Nije potrebno“ ne znači „opasno je“. Dakle, ako vam je ovo pitanje tolika glavolomka, možete ponuditi vašoj bebi vodu, ali: ne tokom prvog meseca života, ne pre podoja, nego isključivo između dva obroka, i vodite računa kakvu vodu nudite.

Voda mora biti mikrobiološki i biohemijski ispravna, dakle u obzir dolaze samo flaširane vode, najbolje one namenjene bebama, zato što je sadržaj minerala prilagođen njihovim potrebama ( pre svega nizak sadržaj natrijuma ), i vodovodska voda u krajevima gde je provereno ispravna.

Vodu iz vodovoda neophodno je prokuvati pre upotrebe ( da ključa minimum 5 minuta ). U vodu nemojte dodavati ništa – ni šećer, ni sok, ni limun… Šta da radite ako beba ne bude želela da pije? Vrlo jednostavno – prestanite da joj nudite!

Ukoliko mlečnu formulu pripremate sa flaširanom vodom, nije potrebno da je prokuvate, ali je nakon otvaranja morate čuvati u frižideru, i iskoristiti za sledeći obrok. Važno je i da vodite računa da su posude, merice i bočica koju koristite temeljno oprane, pa zatim sterilisane, da formulu čuvate u originalnom pakovanju, na način i u roku koji je na ambalaži označio proizvođač, da je pripremate opranim rukama, neposredno pre obroka, a ostatak ne čuvate za naredni obrok. Što je beba starija, to su manje rigorozne higijenske mere neophodne, ali ruke i posuđe se uvek moraju temeljno i redovno prati, a voda uvek mora biti ispravna.

Kada počnete sa uvođenjem nemlečne hrane, počnite redovno da nudite bebi vodu između obroka, ponovo bez ikakvih dodataka. Obzirom da se hrana bebama priprema bez šećera i soli, očekujte da vaše dete neće odmah biti zainteresovano za vodu, jer potrebu i dalje zadovoljava mlekom. Oduprite se iskušenju da ponudite sok, kako bi dete bar nešto popilo, da ne biste ustalili štetnu naviku, jer beba će uvek radije izabrati sok nego vodu. Prvo neka se navikne da pije vodu, na šta možete pričekati i puna 2-3 meseca, pa tek onda, ukoliko baš želite, dajte bebi ponekad sok ( zdravi su jedino sveže ceđeni sokovi ).

dr Ivana Veljić, pedijatar

Kada je beba spremna za sedenje

$
0
0

Foto: Flickr

Na ovaj način beba jača trbušne mišiće i tako se priprema za sedenje. Kada bi ste na ovom uzrastu stavili bebu  da sedi, težina gornjeg dela tela bi opteretila kičmeni stub i došlo bi do njegovog krivljenja. Zato bebi treba omogućiti da sama, postupno dođe do samostalnog sedećeg položaja.

lezanje

Većina beba prvo nauči da se podiže na kolena i da puzi pre nego što samostalno počne da sedi, dok manji broj to uradi obrnuto, prvo sednu a onda iz sedećeg prelaze u četvoronožni položaj.U osmom mesecu beba se često igraju na boku oslanjajući se na lakat jedne ruke. Ovako uvežbavaju  ravnotežu i polako se pripremaju za sedenje.

Tek krajem devetog meseca iz ležećeg položaja na leđima beba može da se uspravi u bočni sedeći sa osloncem na šaku. Iz kosog sedećeg položaja sa savijenim nogama pokušava da puzi oslanjajući se na  šake.

Sa godinu dana  većina beba preko bočnog sedećeg položaja dođe do sedećeg bez tuđe pomoći .

Ako ste dozvolili bebi da se sama uspravi i sedne ona će sedeti sigurno, sa pravim leđima i malo savijenim nogama. Kako je potreba za kretanjem u ovom uzrastu velika, beba će se na kratko poigrati i nastaviće da puzi. Tek sada je potpuno bezbedno ostaviti bebu i sedećem položaju.

Pored rizika da dođe do promena na kičmenom stubu, prevremeno stavljanje u pasivan sedeći položaj može i kod  zdravih beba da dovede do zaostajanja u fizičkom razvoju.

centar-za-koriktivnu-gimnastiku

Ukoliko imate bebu uzrasta šest meseci do godinu dana i već ste je stavili u pasivan sedeći položaj, prestanite to da radite i dozvolite joj da se bez prisile pripremi za samostalno sedenje.

Najbolji način da se beba pripremi za sedenje je da od 4 meseca bude što više na ravnoj čvrstoj podlozi, najbolje na podu gde može da bude aktivna. Zato se ne preporučuje stavljanje bebe u nosiljke, ljuljaške i dug boravak u njima jer je u tome pasivna I nema mogućnosti da trenira mišiće.

Iz istog razloga ne treba podizati naslon na kolicima dok ne navrši šest meseci, a tada samo na prvi stepen.  Kada beba ima  devet meseci I sedi samostalno, naslon kolica možete podići na drugi stepen.

Snezana MilanovićAutor: Snežana Milanović

diplomirani fizioterapeut, senzorno-integracijski pedagog, MarteMeo Therapist/Colleague Trainer, licencirani instruktor IAIM masaže beba i MISP masaže dece.

Osnivač „Centra za korektivnu gimnastiku“ 1997 i suosnivač Kabineta za senzornu integraciju i ranu intervenciju „Senzorijum“ 2017 u Beogradu. Stručni saradnik časopisa Pedijatar i Zdravo dete, brojnih portala namenjenih roditeljstvu i zdravom odrastanju beba i dece.

Kontakt: milanovic.fizio@gmail.com

 


Vitamini u bebinoj ishrani (+recepti)

$
0
0

Foto: Flickr

Odstupanje od osnovnih pravila pravilne ishrane mogu da dovedu do gojaznosti ili pothranjenosti sa brojnim posledicama po zdravlje, rast i razvoj deteta, reči su pedijatra dr A. Polivke.

Raznovrsnost ishrane obezbeđuje se mešanjem različitih namirnica u jednom obroku, tokom celog dana, ali i njihovom pravilnom obradom. Od vašeg znanja, strpljenja, volje i mašte zavisi kako ćete osmisliti ručak svoje bebe, pa tako i jelovnik za ceo dan.

Posebno zimi, kada je cilj zadržati što više vitamina u namirnicama koje dajemo bebi ,voće i povrće se daje ili u svežem stanju  ili kratko termički obrađene. Svakako treba obratiti pažnju na to da se namirnice kuvaju u minimalnoj količini vode te i tu vodu iskoristiti u pripremi kaše, te na taj način se unesu svi vitamini i minerali iz datih namirnica. Tokom zimskih meseci izbor svežih namirnica voća i povrća je sveden na minimum te na najbolji način treba iskoristiti one koje nam tada stoje na raspolaganju. Pre svega su tu od voća jabuka, banana, kruška, a od povrća bundev, krompir, šargarepa, persun, karfiol….

VITAMIN A                                                           

Vitamin A spade u liposolubilne vitamine i o njegovoj važnosti govori I činjenica da je 1967. za otkriće biohemijske uloge ovog vitamina u fotohemiji vida dodeljena Nobelova nagrada. Stoga je on neophodan u procesu viđenja, rasta i funkcionisanja ćelija sluzokože, za reprodukciju i imuni odgovor. Najbolji izvor vitamina A u bebinoj ishrani (prema autorima knjige Ishrana i Zdravlje Medicinskog fakulteta u Novom Sadu) šargarepa, krompir, bundeva, ali i kupus i brokoli. Voće i povrće narandžaste boje su bolji izvor beta-karotena nego zelenolisnato povrće. Bitno je naglasiti i to da za dobru apsorpciju vitamina A i beta-karotena potrebnoje prisustvo masti u ishrani.

VITAMINI IZ GRUPE B

 

Vitamini iz B grupe se međusobno razlikuju po hemijskom sastavu, a podstiču metabolizam ,održavaju zdravlje kose, mišićnog tonusa, poboljšavaju rad imunog sistema, povoljno utiču na nervni sistem, podstiču deobu ćelija i nastanak crvenih krvnih zrnaca. U namirnicama koje se daju bebi do godinu dana najvišeih ima u banani, boraniji, grašku, živinskom mesu, žumancu, krompiru, mesu, mlečnim proizvodima, pasulju, ribi, tikvi, šargarepi..

VITAMIN D

Vitamin D se u našim uslovima supstituiše tokom prve godine te ga beba dobija u dovoljnim količinama u period uvodjenja čvrste hrane. Bitan je za rasti metabolizma kostiju.

VITAMIN K

Vitamin K je takođe bitan za “koštano zdravlje”, značajan je za aktivnost moždanih ćelija ali I funkcionisanje kardiovaskulrnog sistema. Najviše ga ima u sirovom peršunu, kelju, spanaću ali i u kuvanom brokoliju  i maslinovom ulju.

VITAMIN E

Vitamin E je najsnažniji liposolubilni antioksidans u ljudskim tkivima. Vezano za ishranu bebe najviše ga ima u maslinovom ulju. Inače je dodavanje vitamina E hrani zakonski regulisano

VITAMIN C

Puno je poznatih priča o vitaminu C i njegovoj važnosti u svakodnevnoj ishrani te bi ovde samo naglasili činjenicu da duže kuvanje smanjuje njegovu  koncentraciju u namirnicama. Stoga kako je već više puta naglašeno, a kako je i prikazano u knjizi Kuvarski dnevnik bebe Marte, namirnice bogate vitaminom C treba bebi davati sveže (npr. jabuka) ili kratko kuvane (krompir,kaša od kruške…) Sok od paradajza je takođe dobar izvor vitmina C .

FOLNA KISELINA

Folna kiselina je neophodna za stvaranje i održavanje novih ćelija, što je značajno u periodu brzog rasta i reprodukcije. U bebinoj ishrani leguminoze su najbolji izvor folata.

Zimski ručak bogat vitaminom A i B

U malo vode sam kuvala batak, nadbatak, pola crvene bundeve, luk i krompir. Kada je bilo gotovo, meso sam iseckala nožem, a povrće zgnječila viljuškom. Gustina sam regulisala tečnošću od kuvanja. Super slatko i hranjivo jelo koje može da se i izblendira ako bebin uzrast i potrebe to zahtevaju

Zimski ručak bogat vitaminom K i E

PIRE OD BROKOLIJA I KARFIOLA- 

( ovo jelo se pomešati i sa maslinovim uljem,ili sa mesom ili sa žumancetom)

Jedan krompir oljuštiti, iseckati na sitno i staviti u šerpu sa malo vode. Kad provri, dodati veće komade karfiola i brokolija koji ne moraju biti prekriveni vodom.Sve kuvati petnaestak minuta u poklopljenoj posudi, do mekog. Na ovaj način se postigne da sve bude skuvano u isto vreme i da zadrži boju i hranljive sastojke.Na  kraju sve izblendirati ili izgnječiti viljuškom. Gustinu regulisati tečnošću od kuvanja.

Zimski ručak bogat vitaminom B i folatima

Grašak i tikvica

Kuvala sam malo pirinča i šaku mladog graška oko dvadesetak minuta. Pred kraj sam dodala pola naseckane tikvice i kuvala do mekog, dok pirinač nije pustio svoju sluz. Sve propasirala kroz cediljku te dobila odličnu kašu.

Knjigu KUVARSKI DNEVNIK BEBE MARTE

priručnik o uvođenju nemlečne dohrane i uobročavanju odojčeta, za sebe ili kao poklon dragim osobama možete naručiti kod autora za 450 rsd

tel: 063-593-068, 024-524-844,   e-mail: KuvarskiDnevnikBebeMarte@gmail.com

Istraživanje: Hrana za bebe na kojoj piše „bez dodatog šećera”, često sadrži šećer, med ili voćni sok

$
0
0

Foto: Pixabay

Istraživanje pokazuje da hrana za bebe na kojoj piše „bez dodatog šećera”, često sadrži šećer, med ili voćni sok.

Sa Kraljevskog koledža za pedijatriju i zdravlje dece kažu da bi roditelji trebali da nude i gorke ukuse, jer bi to decu štitilo od propadanja zuba, loše ishrane i gojaznosti.

Smanjenje gojaznosti dece je prioritet u svim delovima Velike Britanije, s tim što se Engleska i Škotska obavezuju da će prepoloviti taj broj do 2030. godine.

Označavanje hrane sa velikom količinom šećera i masti je važan deo tog procesa, nakon uvođenja poreza na slatka pića u Engleskoj 2018. godine.

U izveštaju se navodi da bi vlada trebalo da uvede obavezne granice za količinu šećera, uključujući i šećer u voću i u dečjoj hrani.

U izveštaju piše da bebama ne treba davati slatka pića. Umesto toga, trebalo bi da konzumiraju šećer u prirodnom obliku, kao što je sveže voće, mleko ili nezaslađeni mlečni proizvodi.

Profesorka Mari Fjutrel, rukovodilac istraživanja za ishranu dece na Kraljevskom koledžu za pedijatriju i zdravlje dece rekla je da proizvodi za bebe često imaju visok procenat od voća ili slatkog povrća.

„Pasirana ili tečna dečja hrana upakovana u kesice takođe ima visok procenat šećera”, kaže ona.

Ona dodaje da ukoliko dete isisava hranu iz kesice, teže kasnije uči da jede na kašiku.

„Hrana za bebe može biti označena kao da u njoj nema dodatog šećera, ali šećer iz voća takođe utiče na zube i metabolizam”, laže Fjutrel.

Brokoli i spanać

Ona je rekla da bebe imaju sklonost prema slatkim ukusima, ali roditelji to ne bi trebalo da podstiču.

„Bebe su voljne da isprobaju različite ukuse, ako im se pruži šansa”, kaže profesorka i dodaje da je važno da se oni upoznaju sa raznim ukusima, pa treba da jedu brokoli i spanać od malih nogu.

Profesorka Fjutrel je navela da roditelji treba da uče o uticaju šećera na dečiji organizam.

„Višak šećera je jedan od vodećih uzroka za propadanje zuba. Čak 23 odsto petogodišnjaka ima problema s zubima”, kaže ona.

Unos šećera doprinosi da deca postanu gojazna.

Naučni savetodavni odbor za ishranu preporučuje da šećer ne čini više od 5 odsto dnevnog unosa energije za one koji imaju dve i više godina, a još manje za decu ispod dve godine.

Međutim, rezultati Nacionalne ankete o ishrani ukazuju da je prosečan dnevni unos za decu između šest meseci i tri godine 11,3 odsto, što je dvostruko više od preporučene količine.

BBC

Kada bebi da dam malinu, jagodu ili neko drugo bobičasto voće?

$
0
0
malina px

Foto: Pixabay

Alergijska reakcija na neku namirnicu se može pojaviti već na samom početku uvođenja te namirnice, ali i kasnije u bebinoj ishrani posebno ukoliko kod bebe postoji sklonost ka alergijama (bebe koje su atopijski tip). Takođe alergija se može javiti ukoliko se neka namirnica uvede bebi puno pre nego što se to preporučuje, a ovo se posebno odnosi na visokoalergogene namirnice u bebinoj ishrani kao što su bobičasto voće, med, citrusno i koštunjavo voće, kikiriki…

Kako izgleda alergijska reakcija kod bebe? Ako se kod deteta neposredno nakon uzimanja neke, obično za bebu nove namirnice, javi ospa po koži, povraćanje, proliv, bolovi u stomaku, kašalj, gušenje, ekstremna uznemirenost to sve može biti znak alergije na tu namirnicu. Tada se data namirnica momentalno isključuje iz upotrebe; u početku na neki period, a ako zatreba, nažalost i zauvek. Svakako dobro je nakon par nedelja ili meseci probati detetu dati tu namirnicu ponovo, u jako malim količinama, te da se opet isprati reakcija, jer se zna dogoditi da dete jednostavno „izraste“ i da se alergijska reakcija na datu hranu više ne javlja. Alergijska reakcija će svakako biti blaža ako se ona uvede kasnije ili bar u preporučenom periodu uvođenja, zbog većeg stepena razvijenosti i zrelosti digestivnog sistema.

PRAKTIČAN SAVET ( iz knjige Kuvarski dnevnik bebe Marte)

Ako je beba bliže godinu dana i do sada nije imala alergijsku reakciju ni na jednu namirnicu moguće je da joj i ove sezone uvedete neko bobičasto voće (maline, jagode, kupine, borovnice, ribizle) u manjim količinama. Međutim ukoliko je pak beba 6, 7 ali i 10 meseci savetuje se da se ipak dočeka sezona iduće godine kada ćete ove zdrave namirnice moći dati sveže ( uvek bolja varijanta nego iz zamrzivača kada beba napuni godinu dana tokom zime).

Savet +:  Svakako je bitno svako bobičasto voće uvoditi pojedinačno, a voćni mix praviti tek pošto se svaka namirnica posebno uvede.

NA ŠTA JOŠ OBRATITI PAŽNJU?

Ukoliko postoji mogućnost uvek je najbolje dati bebi „domaću” malinu, iz „babine bašte” jer se pretpostavlja da je ta malina uzgojena na organski način. Tada je to hrana koja je proizvedena bez upotrebe hemijskih sredstava (bez veštačkih đubriva, hemijskih pesticida i insekticida). Pesticidi u hrani su posebno nepoželjni u hrani za decu jer su mala deca sklonija poremećajima razvoja izazvanih pesticidima zbog ubrzanog rasta i metabolizma. Takođe, mala deca, posebno ona najmanja, unose proporcionalno velike količine hrane po kilogramu telesne težine pa samim tim i te štetne materije s njom. Upotreba ove organske hrane, zbog svega navedenog, svakako najviše ima smisla kod odojčadi jer je tada njihov imuni sistem posebno osetljiv i ranjiv.

Autor: Martina mama, dr med. Marija Mandić, majka troje dece koja je svoje znanje i iskustvo ovim putem želela da podeli sa drugim mamama i tako im olakša period uvođenja čvrste hrane. Više o knjizi i poručivanju možete pročitati ovde

Kako zaštititi bebu od komaraca?

$
0
0

Foto: Pixabay

Komarci su dosadni insekti koji mogu ujesti bilo koga, od bebe do odraslih. Iako je u većini slučajeva ovo bezazleno, dovede samo do svraba i crvenila, nekada u zavisnosti od prostora u kom živite, oni mogu prenositi bolesti poput malarije i  tropske groznice. Pomoću sredstava za zaštitu od komaraca i osiguravanjem sredine u kojoj boravi, bebu možete zaštiti od ovih napasti.

Zaštitite bebinu kožu od komaraca

1. Izbegavajte namirisane proizvode

Komarce privlače mirisi iz mnogih proizvoda, poput sapuna, parfema, pa čak i spreja za kosu. Koristite proizvode bez dodatih mirisa kako biste ih sprečili da priđu vašoj bebi. Pomirišite prouzvode pre upotrebe, ili pak pročitajte sastav, kako biste bili sigurni da nemaju nikakav miris, ili makar imaju neki slabiji.

2. Obucite bebi zaštitnu odeću

Ukoliko idete u prostor prepun komaraca na duži period, obucite bebu u odeću dužih rukava i nogavica. Odeća će sprečiti ujede komaraca, da li sama od sebe, ili pak kao prostor za prskanje hemijskih ili prirodnih proizvoda za zaštitu od komaraca.

Komotna i odeća svetlih boja može sprečiti ujede kroz odeću. Glavu možete zaštititi šeširićem.

Odeća sa cvetnim printom i jarkim bojama može privući ove insekte.

3. Uzmite u obzir proizvode sa prirodnim sastojcima

Mnoge kompanije nude proizvode za zaštitu od komaraca koji sadrže esencijalna ulja poput citronele, kedra, eukaliptusa, soje. Centar za kontrolu bolesti je potvrdio jednak učinak ovih sastojaka kao i prethodno pomenutih. Ovi proizvodi su idealni za vas ukoliko želite da izbegnete jake hemikalije na bebinoj koži. Uvek pročitajte sastav proizvoda, kao i upozorenje od koje godine deca smeju da ih koriste, jer neki mogu sadržati sastojke koji se ne preporučuju deci mlađoj od tri godine.

– Neki proizvodi mogu biti netoksični i hipoalergenski, te i kasnije pomažu bebi.

– Moraćete da nanosite proizvod na svaka dva sata, kako biste pružili potpunu zaštitu bebi.

Zaštitite bebinu okolinu od komaraca

1. Kontrolišite kućni prostor

– Popravite ili zamenite polomljeni prozor.

– Postavite ventilatore u bebinu sobu. Oni će komarcima otežati da se kreću kroz vazduh.

– Uklonite stajaću vodu iz svog dvorišta, jer ona može privući komarce. Ispraznite bazene ili kadice.

2. Držite decu podalje od zona sa komarcima

Zone drveća i stajaće vode (bazeni) privlače komarce i podstiču ih da se razmnožavaju.

3. Koristite mrežu za nosiljku za bebe

Ako izlazite napolje ili u vašem domu ima mnogo komaraca, uzmite u obzir prekrivanje prostora u kom beba spava. Budite sigurni da rupice tkanine budu dovoljno sitne da komarac ne može da prođe kroz njih. Mrežicu možete postaviti na kolica, auto-sedišta, kolevke, nosiljke.

4. Koristite vrećice sa lavandom u bebinu sobu

Ovo će vam dodatno pomoći prilikom zaštite, jer lavanda odvraća komarce od napada na bebu. Postavite ih na udaljeno mesto u odnosu na bebu, poput ormara.

5. Upalite sveću od citronele

Postoje dokazi da ulje citronele tera komarce i ostale bube. Možete je ostaviti da gori sve dok niste unutra, te će vam osloboditi prostor od komaraca. Budite obazrivi da se beba ne opeče ili udahne dim.

6. Zaboravite narukvice i ultrazvučne uređaje

Ne samo da ovi uređaji neće zaštititi bebu od komaraca, već neke narukvice često sadrže hemikalije koje mogu naškoditi bebi ukoliko ih proguta.

Razvoj bebe posle 4. meseca

$
0
0

Foto: Pixabay

Šta zna beba u 4.mesecu?

Za vas, ovaj period donosi olakšavajuće okolnosti i mogućnost da bolje organizujete svoj dan. Sada možete odvojiti i malo vremena samo za sebe.

Beba sa 4 meseca zna da se pomera, rita, okrene na bok. Ako je do sada spavala u kolicima ili kolevci pravi je trenutak da pređe u krevetac sa ogradicom, a ukoliko tokom kupanja poplavi ceo pod zbog radosti, možda je došao trenutak da plastičnu kadicu ubacite u maminu i tatinu kadu.

Kako da stimulišete vašu bebu?

  • Pričajte bebi dok je oblačite ili presvlačite.
  • Pružite joj dva prsta dok je u ležećem položaju, zgrabiće ih i prvo će pokušati da podigne glavu, a potom i da zauzme sedeći položaj.
  • Ne oblačite bebi odeću koja je steže i onemogućava pokrete. Dete ima potrebu da koristi svoje mišice i otkrije sve mogućnosti svog tela. Ako obratite pažnju na to što radi, lako ćete uočiti šta joj najviše treba i šta je baš po njenom ukusu.

Razvoj ličnosti

Neke karakterne crte primetne su još od prvih nedelja. Ima dece koja su aktivnija i one koja su mirnija. Ipak kako meseci polako odmiču karakteristike ličnosti postaju sve uočljivije: imamo mališane koji obožavaju da brbljaju iako jedva da tek znaju dve reči i rado se široko osmehuju svima; i one druge, koji su introvertniji (povučeniji). Okruženje, obrazovanje, osobe iz okoline svakako će uticati na budući razvoj karaktera tokom godina, ali se dete ipak ne može „oblikovati“ shodno vašoj želji.

Zbog toga je, već od prvih meseci njegovog života, važno poštovati bebinu ličnost, čak i kad su u pitanju sitnice, čak i kada nije onako kako ste se vi nadali da će biti.

Kada dete bude počelo da vam se obraća gukanjem i kasnije pitanjima odgovarajte na svako od njih i tako dajte značaj tome što dete radi.

Nemojte se nikada smejati njegovim neuspesima i ne odbacujte ga na emotivnom planu. Nikada nemojte reći:“Mama te neće više voleti ako ne budeš dobar(a)“. Ne samo da tako nećete uspeti da umirite živahno dete nego čak možete kod njega stvoriti emotivnu nesigurnost. Učite ga sa poštovanjem, dozvoljavajući mu da bude ono što jeste.

A vi? Da li ste već primetili neke karakterne crte kod vaše bebe? Jel vas podsećaju na tatu, mamu ili možda dedu ili babu?

NajboljaMamaNaSvetu

Viewing all 414 articles
Browse latest View live